0_Спорт.ПорталОстанато

Откажана и Премиер лигата во Мадрид

По откажувањето на борбите од Премиер лигата во Рабат, Светската карате федерација (WKF) ја откажа и алтернативата опција, Мадрид. Причина е ескалација на состојбите со коронавирусот во Шпанија и во повеќето земји во Европа, соопшти Карате федерацијата на Македонија.

Мадрид, 17 март 2020 (МИА) – По откажувањето на борбите од Премиер лигата во Рабат, Светската карате федерација (WKF) ја откажа и алтернативата опција, Мадрид. Причина е ескалација на состојбите со коронавирусот во Шпанија и во повеќето земји во Европа, соопшти Карате федерацијата на Македонија.

Претходно од истите причини беше откажано Европското првенство во Баку како и уште неколку значајни меѓународни натпревари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close