0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Освојувачи на медали на вториот натпреварувачки ден на Игрите во Токио

На Олимписките игри во Токио на вториот натпреварувачки ден поделени се 18 сета награди. Медали освоија:

Токио, 25 јули 2021 (МИА) – На Олимписките игри во Токио на вториот натпреварувачки ден поделени се 18 сета награди. Медали освоија:

Стрелање воздушен пиштол 10 метри – жени:
1. Виталина Бацарашкина (Русија)
2. Антоанета Костадинова (Бугарија)
3. Рансин Jианг (Кина)

Стрелаштво екипно – жени:
1. Јужна Кореја
2. Русија
3. Белорусија

Мечување – жени:
1. Ли Кифер (САД)
2. Ина Дериглазова (Русија)
3. Лариса Коробеиникова (Русија)

Таеквондо – жени до 57 кг:
1. Анастасија Золотич (САД)
2. Татјана Минина (Русија)
3. Луо Чиа-Линг (Кинески Тајпеј)
3. Хатиџе Кјубра Илгун (Турција)

Пливање:

мажи 400 метри мешано:
1. Чејс Калиш (САД)
2. Џеј Лизерленд (САД)
3. Брендон Смит (Австралија)

400 метри слободно:
1. Ахмед Хафнави (Тунис)
2. Џек Меклафлин (Австралија)
3. Киран Смит (САД)

жени 400 метри мешано:
1. Јуи Охаши (Јапонија)
2. Ема Вејан (САД)
3. Хејли Фликингер (САД)

штафета 4х100 метри, слободен стил
1. Австралија
2. Канада
3. САД

Стрелање воздушна пушка, 10 метри – мажи:
1. Вилијам Шанер (САД)
2. Шен Лихао (Кина)
3. Јанг Хаорхан (Кина)

Скејтборд – мажи:
1. Јуто Хоригом (Јапонија)
2. Калвин Хофлер (Бразил)
3. Џагер Итон (САД)

Синхронизирано скокање отскочна даска три метри – жени:
1. Ши Тингмао – Ванг Хан (Кина)
2. Џенифер Абел – Мелиса Цитрини-Болие (Канада)
3. Лена Хентшел – Тина Пунзел (Германија)

Велосипедизам – жени:
1. Ана Кизенхофер (Австрија)
2. Анамик ван Влутен (Холандија)
3. Елиза Лонго-Боргини (Италија)

Кревање тежина – мажи:
До 61 кг:
1. Ли Фабин (Кина)
2. Еко Јули Ираван (Индонезија)
3. Игор Сон (Казахстан)

До 67 кг:
1. Чен Лијун (Кина)
2. Луис Москера (Колумбија)
3. Мирко Зани (Италија)

Џудо – жени:
До 52 кг:
1. Ута Абе (Јапонија)
2. Амандин Бушар (Франција)
3. Одет Џуфрида (Италија)
3. Челси Џилс (Велика Британија)

Џудо – мажи:
До 66 кг:
1. Хифуми Абе (Јапонија)
2. Важа Маргвелашвили (Грузија)
3. Даниел Каргини (Бразил)
4. Ан Ба Ул (Јужна Кореја)

Мечување – мажи:
1. Ромен Каноне (Франција)
2. Гергеј Шиклоши (Унгарија)
3. Игор Реизлин (Украина)

Таеквондо – мажи до 68 кг:
1. Улугбек Рашитов (Узбекистан)
2. Бредли Синден (Велика Британија)
3. Чао Шуаи (Кина)
3. Хакан Рехбер (Турција). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close