Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Остри критики и обвинувања меѓу Дендиас и Чавушоглу на заедничката прес конференција во Анкара

Прес конференцијата на шефови на турската и грчката дипломатиите доби невообичаен тек, со размена на остри критики и меѓусебни обвинувања, откако по завршувањето на изјавата на Дендиас, наместо да заминат на предвидената работна вечера, Чавушоглу зеде збор, велејќи дека тој во неговиот говор немал ништо провокативно или негативно за Грција и затоа морал да одговори, паралелно обвинувајќи го неговиот грчки колега за „провокативни изјави“, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close