0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Осми шампионски трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по осми пат го освоија шампионскиот трофеј во македонското првенство, откако попладнево го победија Еуро Никел со 89:78 (21:23, 25:21, 25:18 и 18:16).

Скопје, 6 јуни 2021 (МИА) – Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по осми пат го освоија шампионскиот трофеј во македонското првенство, откако попладнево го победија Еуро Никел со 89:78 (21:23, 25:21, 25:18 и 18:16).

Со вкупни 3-0 во финалната серија „сино-белите“ од Аеродром заслужено дојдоа до двојната круна во сезоната 2020/21. Претходно победија и во Купот на Македонија.

На денешниот меч најефикасен во победничкиот тим беше Андреј Магдевски со 21 поен, кај гостите од Кавадарци се истакнаа Роберт Рикиќ и Никола Караколев со по 16 поени.

Трофејот на капитенот на МЗТ, Дамјан Стојановски му го предаде претседателот на кошаркарската федерација Перо Антиќ. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close