0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Османи верува дека е можно решение и со техничката Влада на Бугарија

Се уште верувам дека постои можност да се влезе во посуштински разговори и со техничката Влада во Бугарија, имајќи предвид дека Бугарија во март минатата година даде веќе зелено светло за започнување преговори, односно кога се донесе политичката одлука, така што нема дилема дека има консензус по однос на одлуката за започнување преговори. Останува прашањето на текстот на преговарачката рамка како предуслов за одржување на првата меѓувладина конференција, изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи на заедничката прес-конференција со неговиот унгарски колега Петер Сијарто.

Back to top button
Close
Close