0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Османи: Само претседателот Радев има политички мандат да го повлече ветото

Можноста да се добие почеток на преговори за членство на 24 и 25 јуни на Самитот на лидери на ЕУ е теоретска, имајќи предвид дека во моментот во Бугарија има комплексни политички услови и контекст, и единствено претседателот на државата има целосен политички мандат и можност да се повлече ветото, односно да се донесе одлука на самиот Самит на лидери, изјави денеска на прес-конференција шефот на дипломатијата Бујар Османи.

Back to top button
Close
Close