0_Македонија.ПорталПолитика

Османи-Петжичек:Чешка очекува без одложување Северна Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше видео средба со министерот за надворешни работи на Република Чешка, Томаш Петжичек. Акцентот на средбата беше реафирмирање на најважните приоритети на Република Северна Македонија во актуелниот период, да биде усвоена Рамката за преговори со ЕУ од страна на Европскиот Совет и одржувањето на првата меѓувладина конференција на земјата со ЕУ, до крајот на годината под претседателството на СР Германија.

Back to top button
Close
Close