0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Османи: Иднината на регионот е евроатлантската интеграција

Иднината на регионот е евроатлантската интеграција. Друга алтернатива нема. Се употребија различни модели како да се решаваат етничките прашања во регионот. Досега имаше два такви успешни, Охридскиот рамковен договор на ниво на држава и евроатлантската перспектива на ниво на регион кој имаше трансформирачка сила да го трансформира регионот од регион кој пред 20,30 години беше во ровови во регион кој пред неколку месеци во Софија потпиша Договор за заеднички регионален пазар со движење на луѓе, капитал, услуги..., изјави вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи во Топ Тема на телевизија Телма.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close