0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдерMakedonija.SlajderПолитика

Османи и Димитров во Париз ќе го слушнат францускиот став за новата методологија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се во Париз на разговори за европерспективите на Северна Македонија и новата методологија за проширување на ЕУ.

Скопје, 13 февруари 2020 (МИА) – Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се во Париз на разговори за европерспективите на Северна Македонија и новата методологија за проширување на ЕУ.

Османи и Димитров, според најавата од Секретаријатот за европски прашања, треба да имаат средби со Амели де Моншален, државен секретар во Министерството за Европа и надворешни работи, задолжена за европски прашања, како и со Клеман Бон, дипломатски советник за Европа на претседателот Емануел Макрон.

Планирано се средби и со претседателката на Комисијата за надворешна политика во Националното собрание, Мариел де Сарнез и со генералниот секретар за европски прашања при Владата на Франција, Сандрин Годен.

Во фокусот на разговорите ќе бидат европските интеграции на Република Северна Македонија, а во контекст на неодамнешното објавување на документот на Европската комисија за зајакнување на пристапниот процес, велат од СЕП.

Посетата на Париз на Османи и Димитров се случува во период на засилена дипломатска и државна активност, во врска со остварувањето на стратешката цел за добивање на одлука за почеток на пристапните преговори. сст/са/

 

Back to top button
Close
Close