Дописници МКДОпштински вести

Општина Велес ја следи состојбата со бојкотот на матурантите, директорите од средните училишта се изјасниле дека делумно учениците почнале да се вклучуваат

Неколку дена по ред матурантите од сите четири средни училишта во Велес ја бојкотираат наставата и не се вклучуваат на онлајн часовите и не доаѓаат на училиште за практична настава. Учениците бараат да се укине државната матура. Од страна на училиштата преземени се сите мерки, односно одржани се вонредни родителски средби, Совет на родители, разговори со претседател и членови на училишна заедница. Сите родители се известени, постои редовна комуникација со класните раководители на завршните паралелки и редовно се одржуваат координативни состаноци, нформира на денешниот прес градоначалникот Аце Коцевски.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close