Дописници МКДОпштински вести

Општина Битола ги обновува спортските терени во основното училиште „Св. Кирил и Методиј“

Општина Битола почна адаптацијата на спортските терени во дворот на ОУ „Св. Кирил и Методиј“.

Битола, 25 февруари 2020 (МИА)

Општина Битола почна адаптацијата на спортските терени во дворот на ОУ „Св. Кирил и Методиј“.

Градежната интервенција се врши по застој од 40 години, период во кој спортските терени во училиштето станаа неупотребливи, информираат од Општина Битола.

-По 40-тина години без никакви интервенции, сега на децата ќе им биде овозможено да имаат часови по физичко образование на нова површина и со соодветно поставена опрема. Ова место, треба да наликува на многу поубаво место и катче за нашите најмили и безбедно да се спортува во едно од училиштата кое се наоѓа во централното градско подрачје, истакна градоначалничката на Битола, Наташа Петровска.

За реконструкција и обнова на спортските терени Општина Битола ќе вложи 2 милиони денари, средства кои се инвестираат по стабилизирањето на општинскиот образовен сектор од наследените финансиски долгови, информираа од тамошната локална самоуправа. мт/ир

Таг
Back to top button
Close
Close