Дописници МКДОпштински вестиХроникаХроника.Портал

Опожарена куќа на улица ,,Првомајска” во Делчево

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска". ТППЕ Делчево според информациите на дежурните пожарникари дојавата ја примило во 19:20 часот.

Делчево, 9 мај 2020 (МИА) – Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”. ТППЕ Делчево според информациите на дежурните пожарникари дојавата ја примило во 19:20 часот.

-Во гаснењето на пожарот учествуваа три возила и шест пожарникари при што пожарот беше навреме изгаснат, а со тоа и оневозможен да се прошири на останатиот дел од куќата, како и на околните објекти, информираат од противпожарната служба.
Додаваат дека за среќа во пожарот нема повредени лица.
Ова е втор пожар за една недела во Делчевско. Во пожар кој пред неколку дена се случи во делчевското село Тработивиште беше опожарена сушара, сопственост на жител на селото. вс/са/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close