Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

 Џонсон: Британија е подготвена за секој исход од преговорите со ЕУ

Велика Британија е подготвена за каков било можен исход од преговорите за Брегзит со Европската унија, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

Лондон, 4 септември 2020 (МИА) –  Велика Британија е подготвена за каков било можен исход од преговорите за Брегзит со Европската унија, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

– Подготвени сме за сите можности. Ќе поминеме низ ова. Апсолутно е важно нашите партнери да разберат дека Велика Британија ќе го направи она што треба ако треба да имаме решение во австралиски стил. Тогаш тоа е она што ќе го постигнеме и ќе направиме силен напредок во една или друга насока, истакна Џонсон.

Според него, ако ЕУ е разумна, ќе и даде на Велика Британија решение во канадски стил што го бара. паг/

 

Таг
Back to top button
Close
Close