0_Македонија.ПорталОпштество

Онлајн трибина: Предизвиците на семејствата за време на пандемијата со Ковид-19

Во изминатите неколку години семејствата се променија значително и во однос на структурата, улогата на семејството, како и значењето на тоа што денес претставува едно семејство. Сите семејства се соочуваат со многу предизвици од кои социоекономските и демографските се најистакнати. Македонското семејство е прилично стеснето, домаќинствата бројат се помал број членови, поголем е бројот на еднородителски семејства, самохрани родители, реконструирани семејства, вонбрачни заедници и истпоолови заедници, истакна Македонка Радуловиќ, раководител на Институтот за семејни студии, на Филозофскиот факултет во Скопје, на денешната онлајн трибина посветена на семесјтвата и предизвиците со кои се соочуваат во време на пандемија. Во пресрет на 15 мај - Меѓународниот ден на семејството, Институтот за семејни студии при Филозофскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје организираше онлајн трибина на тема „Предизвиците на семејствата за време на пандемијата со Ковид-19“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close