Граѓански сектор

Онлајн дебата: Речиси сите институции објавуваат мал број на информации или воопшто не објавуваат

Речиси сите институции објавуваат мал број на информации или воопшто не објавуваат. Во 2019 година од 25 институции кои што беа следени во однос на проактивноста, само две од нив се оценети како делумно транспарентни, односно објавуваат меѓу 40 и 60 проценти од задолжителните информации и документи за своето програмско и буџетско работење, тоа се Владата и Министерството за финансии, додека пак здравствените институции се тие кои објавуваат најмалку информации. Овие податоци беа презентирани на денешната јавна онлајн дебата „Влијанието на новите политики и трендови врз (не)транспарентноста на јавните институции“, во организација на Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените на - ЕСЕ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close