0_Web_АктуелноСветСвет.ПорталСвет.Слајдер

ОН: Ризикот од ескалација во Сирија ќе расте од час во час ако не се преземе ништо

Ако ништо не се направи, ризикот од ескалација „ќе се зголеми од час по час“ во североисточна Сирија, каде најмалку 33 турски војници беа убиени во воздушните напади од страна на сирискиот режим и нејзиниот руски сојузник во четвртокот, предупредува портпаролот на ОН.

Њујорк, 28 февруари 2020 (МИА) – Ако ништо не се направи, ризикот од ескалација „ќе се зголеми од час по час“ во североисточна Сирија, каде најмалку 33 турски војници беа убиени во воздушните напади од страна на сирискиот режим и нејзиниот руски сојузник во четвртокот, предупредува портпаролот на ОН.

„Генералниот секретар (Антонио Гутереш) го повтори својот повик за итен прекин на огнот и ја искажува својата најголема загриженост за последиците што воената ескалација може да ги има врз цивилите“, се вели во соопштението на портпаролот на ОН, Стефан Дјужарик.

„Ако нема брза реакција, ризикот од ескалација ќе се зголеми од час во час“, додаде тој.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги осуди „ воздушните напади на сирискиот режим и нејзиниот руски сојузник“ во провинцијата Идлиб, а САД ги повикаа Сирија и Русија да ја запрат својата „грозоморна офанзива“, во која загинаа најмалку 33 турски војници вчера.

„Ние ја поддржуваме Турција, нашиот партнер во НАТО и продолжуваме да бараме моментален крај на оваа грозоморна офанзива на режимот на Асад, Русија и силите поддржани од Иран“, се вели во соопштението на Стејт департментот на САД.

Гувернерот на турската област Хатај, Рахми Доган, истакна дека бројот на загинатите турски војници во воздушниот напад во Идлиб се искачи на 33 лица, јави Анадолија. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close