СветСвет.Портал

ОН: Над 100.000 цивили се убиени или повредени во Авганистан во последните десет години

Во последните десет години во Авганистан се убиени или повредени повеќе од 100.000 цивили, се наведува во најновиот извештај на ОН.

Њујорк, 22 февруари 2020 (МИА) – Во последните десет години во Авганистан се убиени или повредени повеќе од 100.000 цивили, се наведува во најновиот извештај на ОН.

– Речиси нема цивил во Авганистан кој не е лично засегнат на некој начин од насилството во земјата, изјави Тадамичи Јамамото, специјален претставник на генералниот секретар на ОН за Авганистан, во врска со извештајот.

– Апсолутно е императив сите страни во конфликтот да ја искористат можноста да ги прекинат борбите; мирот е одамна задоцнет; животот на цивилите мора да се заштити и се водат напори за постигнување мир, додаде Јамамото.

Извештајот е објавен денеска од Мисијата на ОН за помош на Авганистан. Тоа се случува во момент кога на полноќ стапи во сила седумдневниот договор за „намалување на насилството“ меѓу САД и талибанците. Делумното примирје го отвора патот на 29 февруари во Доха да биде потпишан мировен договор, со кој се очекува Вашингтон да стави крај на најдолгата војна во американската историја, да се повлечат американските трупи и да ги принуди завојуваните Авганистанци да почнат преговори за иднината на својата земја. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close