Svet.SlajderЕвропа

ОН критикува владин извештај за расни нееднаквости во Британија

Експертите за човекови права на Обединетите нации денеска го критикуваа извештајот за расните нееднаквости во Велика Британија, нарачан од тамошната влада, оценувајќи дека тоа е обид за „нормализирање на надмоќта на белите лица, и покрај доказите за институционален расизам“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close