0_Спорт.ПорталSport.SlajderТенис

Ѓоковиќ за удирањето на судијата: Ух, чуден дежа ву…

Еден од новинарите изјави дека на почетокот на својата кариера, Новак се трудел повеќе да се вклопи, а дека сега е послободен да го искажува своето мислење како одминува времето.

Париз, 5 октомври 2020 (МИА) – Новак Ѓоковиќ по победата над Карен Хачанов (6: 4, 6: 3, 6: 3) и пласманот во 14-то финале на „Ролан Гарос“ вели дека не му било пријатно кога со топка го удрил линискиот судија.

Еден од новинарите изјави дека на почетокот на својата кариера, Новак се трудел повеќе да се вклопи, а дека сега е послободен да го искажува своето мислење како одминува времето.

– Не сум сигурен како вие сте ме перцепирале, но мислам дека промената е единственото нешто што е константно. Секако постои солидно јадро на вредности, но животот постојано носи нови предизвици на кои треба да се прилагодиме. Јас не го одвојувам приватниот и професионалниот живот, не верувам дека е можно да кажам дека сте една личност на теренот, а другата надвор од неа. За мене, теренот е местото каде што можам најмногу да растам како личност и како карактер, започна Ѓоковиќ.

Во текот на првиот сет, Новак ненамерно го удри линискиот судија со топка во лице за време на играта.

– Боже, беше многу чуден дежа ву … Се обидувам да најдам линиски судија и да видам дали е во ред, видов дека има мала модринка на тоа место. Се однесуваше силно и храбро, но беше удрен, јас бев многу. Поради сè што се случи во Њујорк, ќе се направи приказна за тоа, но тоа ми се има случено и претходно, како и на другите играчи. Чудна ситуација, изјави Србинот по мечот.

Во четвртфиналето, Ѓоковиќ ќе игра со подобриот играч од дуелот Карењо Буста – Алтмаер.

Таг
Back to top button
Close
Close