0_Спорт.ПорталТенис

Ѓоковиќ стана рекордер во Дубаи со 37 победи

Новак Ѓоковиќ ја запиша 14-та победа во сезоната. Во првото коло во Дубаи, српскиот тенисер го совлада Малик Џазири со 6:1, 6:2 и со 37 триумфи е рекордер на турнирот на кој има и шест порази.

Дубаи, 24 февруари 2020 (МИА) – Новак Ѓоковиќ ја запиша 14-та победа во сезоната. Во првото коло во Дубаи, српскиот тенисер го совлада Малик Џазири со 6:1, 6:2 и со 37 триумфи е рекордер на турнирот на кој има и шест порази.

„Одличен начин за почеток на турнирот. Ми недостасуваше натпреварувањето во Дубаи. Навистина уживам овде и во игрите во ноќни термини. Задоволен сум од сопственото издание, иако знам дека треба работа за подобрување на некои елементи“, рече Ѓоковиќ.

Негов следен ривал на турнирот ќе биде Германецот Филип Колшрајбер. Ѓоковиќ досега четири пати го освојување трофејот во Дубаи – во 2009 година, во 2010 година во 2011 година и во 2013 година. сѓд/сд/

Back to top button
Close
Close