0_Спорт.ПорталSport.SlajderТенис

Ѓоковиќ стана најстариот шампион на турнирот во Рим

Србинот ја освои рекордната 36-та титула на Мастерс-турнирите и по тој показател е на првото место на вечната ранг-листа. Ѓоковиќ стигна и до 81-от трофеј во кариерата.

Рим, 21 септември 2020 (МИА) – Србинот Новак Ѓоковиќ е новиот шампион на турнирот во Рим! Најдобриот тенисер на светот стигна до петтата титула во „вечниот град“ по победата над Аргентинецот Диего Шварцман со 7:5, 6:3.

Србинот ја освои рекордната 36-та титула на Мастерс-турнирите и по тој показател е на првото место на вечната ранг-листа. Ѓоковиќ стигна и до 81-от трофеј во кариерата.

Триумфот на Новак му донесе нови 400 АТП поени, со кои ја зголеми предноста пред второпласираниот Рафаел Надал. И тоа на денот кога го престигна Пит Сампрас на второто место на вечната листа според бројот на недели поминати на првата позиција.

Ѓоковиќ стана најстариот шампион на Рим во историјата.

Шварцман се бореше за првата титула на турнирите од серијата 1.000, но по фантастичните победи над Надал и Шаповалов, не можеше да го совлада првиот тенисер во светот.

Таг
Back to top button
Close
Close