0_Спорт.ПорталРезултатиСпорт.СлајдерТенис

Ѓоковиќ се пласира во второто коло на Австралија опен, постигнувајќи ја 900. победа на АТП-турнирите

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска го победи Германецот Јан-Ленард Штруф со резултат 7: 6, 6:2, 2:6 и 6:1, во првото коло на Австралија опен.

Мелбурн, 20 јануари 2020 (МИА) – Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска го победи Германецот Јан-Ленард Штруф со резултат 7: 6, 6:2, 2:6 и 6:1, во првото коло на Австралија опен.

Мечот што траеше два часа и 17 минути и за Ѓоковиќ беше 900-ти на кој славел победа во серијата турнири на АТП.

Во следното коло, вториот рекет на светот ќе се сретне со победникот од дуелот Тацума Ито“ – Прајнес Гунешваран.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува 49 милиони долари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close