0_Спорт.ПорталОстанато

Ѓоковиќ најдобар спортист на Балканот во изборот на новинските агенции

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е најдобар спортист во 2019 година во изборот на новинските агенции од Балканот, што го организира бугарската БТА.

Скопје, 13 јануари 2020 (МИА) – Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е најдобар спортист во 2019 година во изборот на новинските агенции од Балканот, што го организира бугарската БТА.

Во гласањето во кое учествуваше и МИА, Ѓоковиќ освои 73 поени, пред кошаркарот на Милвоки Јанис Адетокунбо со 45 ироманската тенисерка Симона халеп која собра 40 поени.

Од македонските спортисти најдобро котира ракометарот на Вардар, Стојанче Стоилов со 18 поени. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close