0_Спорт.ПорталSport.SlajderТенис

Ѓоковиќ: Мојот настап во финалето на Австралија опен – 2019 против Надал е многу близу до идеалниот

Седумнаесеткратниот Грен слем шампион Новак Ѓоковиќ кажа кој е неговиот најдобар натпревар во кариерата.

Париз, 30 септември 2020 (МИА) – Седумнаесеткратниот Грен слем шампион Новак Ѓоковиќ кажа кој е неговиот најдобар натпревар во кариерата.

  • Финалето против Надал на Австралија опен 2019 е дефинитивно еден од најдобрите натпревари на голем турнир против многу сериозен противник. Веројатно, тогаш го покажав мојот најквалитетен тенис (6:3, 6:2, 6:3).

И уште еден натпревар што би го истакнал е финалето во Пекинг против Бердих [во 2014 година]. Мислам дека резултатот беше 6:0, 6:2. Водев со 6-0, 5-0 со меч-топка на свој сервис. Засекогаш се сеќавате како игравте на вакви натпревари. Имав среќа што имав многу одлични натпревари во мојата кариера, но сега веројатно би се сетил на тие два, истакна Ѓоковиќ.

Од гледна точка на резултатот, се разбира, идеалниот натпревар е сув, 6:0, 6:0. Ова ретко се случува, особено на највисоко ниво. Но, мислам дека мојот настап во финалето на Австралија опен против Надал е многу близу до совршен, дополни српскиот тенисер и прв светски рекет. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close