0_Спорт.ПорталSport.SlajderТенис

Ѓоковиќ го престигна Сампрас и стана втор по број на недели на првото место на АТП ранг-листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се искачи на второто место според бројот на недели поминати на првата позиција на рангирањето на Здружението на тениски професионалци.

Лондон, 21 септември 2020 (МИА) – Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се искачи на второто место според бројот на недели поминати на првата позиција на рангирањето на Здружението на тениски професионалци.

Ѓоковиќ на врвот на АТП рејтингот ја бележи 287. Седмица. Според овој индикатор, 33-годишниот Србин го помина 14-кратниот победник на Грен слем турнир Американецот Пит Сампрас.

И натаму лидер е Швајцарецот Роџер Федерер со 310 недели како прв светски рекет. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close