0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиТенис

Ѓоковиќ го освои осмиот трофеј на Австралија опен и 17. на Грен слем турнирите

Србинот Новак Ѓоковиќ денеска забележа победа во финалето на Австралија опен против Доминик Тим од Австрија со 6:4, 4:6, 2:6, 6:3 и 6:4. Во ова финале, 32-годишниот Ѓоковиќ за прв пат во кариерата се врати од 1:2 во сетови во финале на Гренд слем. Пред тоа, тој загуби седум решавачки натпревари во кои губеше по првите три сета.

Мелбурн, 2 февруари 2020 (МИА) – Србинот Новак Ѓоковиќ денеска забележа победа во финалето на Австралија опен против Доминик Тим од Австрија со 6:4, 4:6, 2:6, 6:3 и 6:4. Во ова финале, 32-годишниот Ѓоковиќ за прв пат во кариерата се врати од 1:2 во сетови во финале на Гренд слем. Пред тоа, тој загуби седум решавачки натпревари во кои губеше по првите три сета.

За српскиот тенисер ова е осми трофеј во Мелбурн и 17-ти на Грен слем турнирте.

Вкупниот награден фонд на АО изнесуваше 49 милиони долари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close