0_Спорт.ПорталSport.SlajderТенис

Ѓоковиќ е недопирлив од 2015 година, вели статистиката

Шест тенисери успеале да освојат повеќе од 52% од одиграните поените во период од пет години.

Монако, 27 март 2020 (МИА) – Новак Ѓоковиќ во последните пет години владее во светот на тенисот, што е потврдено од статистиката.

Шест тенисери успеале да освојат повеќе од 52% од одиграните поените во период од пет години.

Од 2015 до 2019 година, во тоа успеале Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Роџер Федерер, Енди Мареј, Милош Раониќ и Хуан Мартин дел Потро.

Статистиката ја разгледуваше експертот Крег О’Шенеси, кој долго време беше во штабот на Ѓоковиќ. Само Ѓоковиќ, Надал и Федерер успеаја да освојат повеќе од 54% од поените, што е уште една потврда дека „големите тројца“ се над останатите на АТП турнејата.

Новак Ѓоковиќ – 25.921 / 47,169 (54,95%)
Рафаел Надал – 23.753 / 43.403 (54,73%)
Роџер Федерер – 22.516 / 41,281 (54,54%)
Енди Мареј – 17,263 / 32.520 (53.08%)
Милош Раониќ – 18.425 / 35.140 (52,43%)
Хуан Мартин дел Потро – 12.822 / 24,458 (52,42%)

Надал е најдобар на турнејата од 2017 до 2019 година во однос на освоените поени, вклучувајќи го и најдобриот учинок од 55,77% (4.891 / 8770) за една сезона, до кој дојде до реализација минатата сезона.

Во една сезона:

2015 година: Новак Ѓоковиќ – 55,53% (6.054 / 10.902)
2016 година: Новак Ѓоковиќ – 55,27% (5,469 / 9895)
2017 година: Рафаел Надал – 55,53% (5,966 / 10,744)
2018 година: Рафаел Надал – 55,42% (4,226 / 7,626)
2019 година: Рафаел Надал – 55,77% (4.891 / 8770)

Процент на освоени поени меѓу 51 и 52 отсто има 16 играчи. Под овие шест, следат ги:

Марин Чилиќ (51,91%), Кеи Нишикори (51,88%), Жо Вилфред Конг (51,81%), Доминик Тим (51,74%) и Гаел Монфис (51,72%).

Во последните пет години 53 тенисери имаат освоено над 50 отсто од одиграните поени. Оваа сезона 67 тенисери имаа повеќе победи отколку изгубени бодови.

Досега, Новак е најдобар во 2020 година со 56,03% од освоените поени (1.635 / 2,198) и е во серија од 18 последователни победи пред сезоната да биде прекината.

Таг
Back to top button
Close
Close