0_Спорт.ПорталТенис

Ѓоковиќ без проблеми се пласираа во осминафиналето на Олимписките игри во Токио

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во осминафиналето на Олимпијадата во Токио. Србинот претпладнево без поголема мака го победи Германецот Јан-Ленард Штруф со 2-0, по сетови 6:4 и 6:3.

Токио, 26 јули 2021 (МИА) – Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во осминафиналето на Олимпијадата во Токио. Србинот претпладнево без поголема мака го победи Германецот Јан-Ленард Штруф со 2-0, по сетови 6:4 и 6:3.

Во второто коло Ѓоковиќ ќе се сретне со Алехандро Давидович Фокина од Шпанија.

Место помеѓу 16-те најдобри досега изборија и Медведев, Фоњини, Карено-Буста, Кепфер, Басилашвили и Зверев. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close