0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, оваа тема не смее да се „киднапира“ во дневно-политички препукувања, вели Османи

Според моите информации, околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, од коишто 1300 се Албанци, другите се од другите етнички заедници. Прво е многу важно да се дефинира проблемот пред да се пристапи, бидејќи имаше шпекулации за 70 000, 40 000, 50 000 со цел темата да стане дел од добивањето на дневно политички поени, а не решавање на судбини на граѓани, истакна на денешната прес-конференција министерот за надворешни работи Бујар Османи. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close