0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Јокиќ „рамо до рамо“ со Шекил О`Нил и Мозес Мелоун

Српскиот центар не направи ниту една грешка на натпреварот и со тоа стана само третиот на својата позиција во историјата што постигнал најмалку 45 поени без да изгуби топка. Другите двајца се Мозес Мелоун во 1987 година и Шекил О’Нил во 1994 година.

Денвер, 7 јануари 2019 (МИА) – Никола Јокиќ потсети на своите најдобри денови вечерва кога постигна 47 поени и Денвер се справи со Атланта по 123: 115.

Српскиот центар не направи ниту една грешка на натпреварот и со тоа стана само третиот на својата позиција во историјата што постигнал најмалку 45 поени без да изгуби топка. Другите двајца се Мозес Мелоун во 1987 година и Шекил О’Нил во 1994 година.

– Задоволен сум од начинот на кој одеше натпреварот. Знаев дека многу бележам, но не точно колку. Бев едноставно во добар ритам “, рече Јокиќ, чиј претходен рекорд беше 41 поен.

Таг
Back to top button
Close
Close