0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Огромно мнозинство: Рестартот на НБА изгласан со 29:1 гласови

Според информациите, сезоната 2019/2020 во најсилното првенство во светот ќе се врати на 31 јули во Орландо. 22 екипи ќе го продолжат учеството во лигата, вклучувајќи ги и најдобрите 16 од двете конференции плус Њу Орлеанс, Портланд, Феникс, Сакраменто, Сан Антонио и Вашингтон.

Њујорк, 5 јуни 2020 (МИА) – Управниот одбор на НБА го одобри планот за продолжување на сезоната. Според „ЕСПН“, одлуката е донесена со огромно мнозинство – 29:1.

Според информациите, сезоната 2019/2020 во најсилното првенство во светот ќе се врати на 31 јули во Орландо. 22 екипи ќе го продолжат учеството во лигата, вклучувајќи ги и најдобрите 16 од двете конференции плус Њу Орлеанс, Портланд, Феникс, Сакраменто, Сан Антонио и Вашингтон.

Секој од нив ќе одигра уште осум натпревари пред плеј-офот. Во случај тимот, кој се наоѓа на 9-то место во пласманот, заостанува од 8-то место со помалку од 4 победи, ќе игра во серија со последниот. За напредување, тимот на 9-то место мора да победи двапати.

Сезоната во НБА, која беше суспендирана во март поради пандемијата од коронавирус, се очекува да заврши најдоцна на 12 октомври.

Таг
Back to top button
Close
Close