0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталMakedonija.SlajderОпштествоТема

Одредени факултетски насоки непривлечни за студентите, дали пазарот на трудот ќе се соочи со недостиг на квалификуван кадар

Новинарство, психологија, родови студии, ова се само некои од насоките за кои студентите од година во година пројавуваат се помал интерес. Од насоките кои беа опфатени во ова истражување на МИА, а се во рамки на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, на студиите по психологија во 2017 имало 140 студенти, а во 2020 вкупно 86, на родови студии во 2019 се запишале 22 студенти, додека во 2020 само осум. Благ пад на бројот на запишани студенти има и на некои насоки на Медицинскиот факултет, во кој со најмала заинтересираност се студиите по радиолошки технолози со 51 запишан студент во 2020 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close