Svet.SlajderДописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Одложена дебатата на трите кандидатки за градоначалничка на Париз поради штрајк на телевизијата БФМ ТВ

Трите кандидатки за градоачалничка на Париз, Ан Идалго (социјалисти), Рашида Дати (Републиканци) и Ањес Бузан (Републиката во Марш) вечерва нема да одат на телевизиската дебата во телевизијата БФМ ТВ, каде има масовен штрајк кај вработените од телевизијата по најавата за укинување на работни места, јави дописникот на МИА.

Париз, 24 јуни 2020 (МИА) –Трите кандидатки за градоачалничка на Париз, Ан Идалго (социјалисти), Рашида Дати (Републиканци) и Ањес Бузан (Републиката во Марш) вечерва нема да одат на телевизиската дебата во телевизијата БФМ ТВ, каде има масовен штрајк кај вработените од телевизијата по најавата за укинување на работни места, јави дописникот на МИА.

Телевизијата планираше штрајкувачите да ги замени со хонорарци, за да може да се одржи дебатата, што не беше прифатено од кандидатките.тг/сд/ 

Back to top button
Close
Close