СветСвет.Портал

Одложен вонредниот состанок на ОПЕК + групата

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници нема да одржат вонреден виртуелен состанок во понеделник, и најверојатно ќе го одложи за 8 или 9 април.

Дубаи, 4 април 2020 (МИА) – Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници нема да одржат вонреден виртуелен состанок во понеделник, и најверојатно ќе го одложи за 8 или 9 април.

Како причина за одложувањето, извори од ОПЕК ја наведуваат потребата да им се даде на производителите на нафта повеќе време да преговараат за намалувањето на испораките. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close