0_Спорт.ПорталФудбал

Одложен и Наполи – Интер

Натпреварот требаше да се одигра утре вечер на стадионот „Сан Паоло“. Сепак, поради нагло зголемување на смртните случаи на коронавирус, беше решено да не се одржи состанокот.

Неапол, 4 март 2020 (МИА) – Реваншот помеѓу Наполи и Интер од полуфиналето за Купот на Италија беше официјално одложен. Ова го објави Марко Валентини, кој е дел од владата на регионот Кампанија.

Натпреварот требаше да се одигра утре вечер на стадионот „Сан Паоло“. Сепак, поради нагло зголемување на смртните случаи на коронавирус, беше решено да не се одржи состанокот.

Одложено е и другото полуфинале помеѓу Јувентус и Милан, кое требаше да се игра вечерва. Ова важи и за многу натпревари во Серија „А“ и хаосот со програмата ќе стане целосен.

Сè уште не е јасно кога ќе се играат реваншите за Купот.

Инаку, Наполи победи на „Меаца“ со 1-0, а Милан и Јуве одиграа 1-1 на „Сан Сиро“.

Таг
Back to top button
Close
Close