0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Одбојкарите на Франција и Словенија со победи ги започна олимписките квалификации

Репрезентациите на Франција и на Словенија успешно ги отворија квалификациите за Олимписките игри што ќе се одржат годинава во Токио, Јапонија. Двете селекции забележаа максимални победи во три сета.

Берлин, 5 јануари 2020 (МИА) – Репрезентациите на Франција и на Словенија успешно ги отворија квалификациите за Олимписките игри што ќе се одржат годинава во Токио, Јапонија. Двете селекции забележаа максимални победи во три сета.

Франција во Берлин ја совлада Србија со 25:21; 25:21 и 25:22. Ова беше дуел од Б-групата.

Словенија одигра многу драматични два сета со Белгија кои ги реши во своја полза со 25:23 и 28:26, а во третиот беше 25:20.

Вечерва во 1. коло од А-групата играат уште и Чешка – Белгија. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close