0_Македонија.ПорталДописници СветОпштество

Од Србија на Табановце пристигнува втората пратка на вакцините „Фајзер“

Министерот за здравство Венко Филипче ќе биде домаќин на министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, на граничниот премин Табановци, со цел да ја преземе втората донација од 8000 дози вакцини од компанијата Фајзер/Бионтек, соопшти Танјуг.

Белград, 24 февруари 2021 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче ќе биде домаќин на министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, на граничниот премин Табановци, со цел да ја преземе втората донација од 8000 дози вакцини од компанијата Фајзер/Бионтек, соопшти Танјуг.

Првиот контингент од 4680 дози од Србија пристигнаа на 14 февруари, кога српскиот претседател Александар Вучиќ на граничниот премин Табановце му предаде вакцини на премиерот Зоран Заев.

Со вакцините „Фајзер“ од Србија започна имунизација во Северна Македонија, а вакцините први ја примија здравствените работници. об/хс/

Back to top button
Close
Close