Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Од понеделник во Хрватска се затвораат училиштата, настава преку ХРТ и онлајн

Во Хрватска од понеделник нема да се одржува настава во основните и средните училишта, како и факултетите во период од две седмици, соопшти денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ. 

Загреб, 13 март 2020 (МИА) – Во Хрватска од понеделник нема да се одржува настава во основните и средните училишта, како и факултетите во период од две седмици, соопшти денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, како дел од мерките против ширењето на Ковид-19.

По средбата со Националниот штаб за цивилна заштита и министрите, Пленковиќ информираше дека наставниците и натаму ќе доаѓаат на работа, и доколку е потребно, може да дојдат и деца за кои нема кој да се грижи во тој период.

Истиот режим ќе важи и за градинките и факултетите, а се со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус.

– Целиот свет е во војна со вирусот. Одговорност на секој граѓанин е суштинска дисциплина која ќе влијае на ширењето на епидемијата. Ги повикувам сите да бидат одговорни и внимателно да ги слушаат упатствата од сите професионалци од јавното здравје, рече Пленковиќ.

Хрватските власти најавија дека од понеделник ќе се одржува настава од дистанца. Учениците од прво до четврто одделение настава ќе следат по пат на „Училиште на Трета“, што ќе се емитува на третиот канал на Хрватската радио телевизија. Учениците од вишите одделенија, односно од петто до осмо и средношколците настава ќе имаат онлајн.

Освен ХРТ, на Спортска телевизија ќе се емитува програма со видео материјали за вишите одделенија во основните училишта и за средните училишта. ссм/

 

Back to top button
Close
Close