БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Од Лезбос за Хановер заминаа 116 бегалци

Со чартер-лет од грчкиот остров Лезбос, 116 бегалци меѓу кои 30 семејства со деца, заминаа за Хановер, во рамките на договорот меѓу Грција и Германија за релокација на бегалци по катастрофалниот пожар во кампот Мориа, а се спроведува од Министерството за миграција и азил на Грција во соработка со Меѓународната организација за миграција и со финансиска поддршка од Европската комисија, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close