БалканДописници Свет

Од Лезбос за Германија заминаа 82 бегалци

Релокацијата на бегалците од островот со чартер летови за Германија е во рамките на договорот меѓу грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и германската канцеларка Ангела Меркел за преземање 1.553 лица по катастрофалниот пожар во кампот Мориа, а се спроведува од Министерството за миграција и азил на Грција во соработка со Меѓународната организација за миграција и со финансиска поддршка од Европската комисија, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close