0_Македонија.ПорталГраѓански сектор

Од ЕСЕ бараат промена и развој на политките за вработување за поголема вклученост на жените на пазарот на труд

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ смета дека многу мал дел од Буџетот на државата се издвојува за политики на вработување, и оти голем дел од невработените кои не се регистрирани или пасивни баратели на работа немаат до мерките што се спроведуваат, што особено влијае врз жените. Затоа од ЕСЕ бараат државата да направи проценка на потребите на сите невработени жени, да развие нови мерки, да направи стратегија за намалување на пасивнитте политики за вработување, но и стратегија за охрабрување невработени да се регистрираат или либерализација на политики за вработување со можност за користење од оние кои не се во државниот систем.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close