0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Очекувања, но не и гаранции за почеток на преговорите во јуни, во меѓувреме земјата да ги потсети сите дека таа ги исполни своите обврски и истата посветеност ја очекува од ЕУ

Има очекувања и надежи, но не и гаранции дека Северна Македонија во јуни ќе ги почне преговорите за членство во Европската Унија, со оглед на моменталната состојба во Бугарија, по парламентарните избори и најавите во Софија за техничка влада. Македонската страна во повеќе наврати посочи дека и е потребен конкретен соговорник од бугарска страна за да може да продолжат разговорите за решавање на спорот.

Back to top button
Close
Close