0_Македонија.ПорталОпштествоХроникаХроника.Портал

Обвинетите поранешни припадници на единицата „Алфи“ сведочеа во предметот „Тортура“

Со сослушување на обвинетиот Ивица Анчевски, денеска продолжи судењето за случајот „Тортура“. На прашање на судот на кој работна позиција работел во 2011 година, обвинетиот рече дека со решение бил дел од Единицата за брзо распоредување - ЕБР, додека со писмена наредба од тогашниот директор на Бирото за јавна безбедност - БЈБ, Лупчо Тодоровски, бил именуван како командат на единицата „Алфи“.

Back to top button
Close
Close