Svet.SlajderСветСвет.Портал

Обрадор: Само во јуни без работа во Мексико ќе останат 130.000 работници

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска изјави дека во јуни досега во земјата се изгубени околу 85.000 регистрирани работни места и дека до крајот на месецот вкупниот број на отпуштени работници може да достигне дури 130.000.

Мексико Сити, 24 јуни 2020 (МИА)  – Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска изјави дека во јуни досега во земјата се изгубени околу 85.000 регистрирани работни места и дека до крајот на месецот вкупниот број на отпуштени работници може да достигне дури 130.000.

Британските медиуми пренесуваат дека мексиканската економија е силно погодена од пандемијата на коронавирусот, бидејќи бројот на потврдени инфекции и смртни случаи рапидно расте.

Обрадор изјави дека очекува поради економскиот пад предизвикан од пандемијата официјално да бидат изгубени еден милион работни места, а Меѓународниот монетарен фонд денеска процени дека мексиканскиот Бруто домашен производ годинава може да се намали за 10,5 проценти. сд/

Back to top button
Close
Close