0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВременска прогнозаОпштество

Облачно со локални врнежи од дожд и ветер

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно со локални врнежи од дожд и значително посвежо на северот и на западот од земјата, информираат од управата за хидрометеоролошки работи.

Скопје, 14 април 2021 (МИА) – Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно со локални врнежи од дожд и значително посвежо на северот и на западот од земјата, информираат од управата за хидрометеоролошки работи.

Дополнуваат дека на места ќе биде нестабилно со пообилен и пороен дожд, засилен ветер и појава на ретки грмежи. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 7, а максималната ќе достигне од 12 до 19 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен, краткотрајно пороен дожд а ќе дува слаб до умерен ветер од западен до северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне до 13 степени. ар/лв/

Таг
Back to top button
Close
Close