0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Облачно и ветровито, од попладне дожд

Врнежи од дожд во западните и северните делови од земјава се очекуваат од денеска попладне. На планините врнежите ќе бидат од снег. 

Скопје, 6 март 2020 (МИА) – Врнежи од дожд во западните и северните делови од земјава се очекуваат од денеска попладне. На планините врнежите ќе бидат од снег.

Претпладне времето ќе биде облачно со утринска температура од -5 до 1 степен и дневна од 6 до 17 степени. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер кој краткотрајно ќе засилува долж Повардарието и во крајните западни делови.

Во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а попладне ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се спушти до – 1, а дневната ќе достигне до 15 степени.

Синоптичарите најавуваат и за сабота умерен, а на места повремено и силен ветер од јужен правец. бак/са/

Back to top button
Close
Close