0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Објавена методологијата за пописот во април, опозицијата бара да се одложи за на пролет 2022

Државниот завод за статистика вчера ја објави Методологијата за подготовка, организација и спроведување на пописот во април. Пописот ќе се спроведе преку комбиниран метод, а според надлежните секој што ќе одбие да учествува во пописот си прави штета на себе и на граѓаните. Опозицијата пак бара попис во март или април следната година, тврдејќи дека овој попис сега би бил политичка операција со „договорени проценти“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close