0_Македонија.ПорталХроникаХроника.Портал

ОЈО Велес поднесе предлози за казни на девет лица кои го прекршиле полицискиот час

Основното јавно обвинителство Велес денеска поднесе предлози за издавање казнен налог против девет лица осомничени за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Скопје, 15 мај 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Велес денеска поднесе предлози за издавање казнен налог против девет лица осомничени за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

-Обвинетите го прекршиле полицискиот час, па биле затекнати како се движат на различни локации, спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, информираат од обвинителството.

Јавниот обвинител предложи на сите обвинети да им бидат изречени парични казни во висина од по 40 дневни глоби, а износот на една дневна глоба да биде определен на 20 евра во денарска противвредност. ир/дма/

Таг
Back to top button
Close
Close