ОпштествоХроникаХроника.Портал

ОЈО Скопје отвори постапки против деветмина заради непочитување на здравствените прописи​

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежен суд поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно седум лица за кривично дело – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик, кои го прекршиле полицискиот час и против две лица за кривично дело – „фалсификување исправа“ од член 378 став 1 од Кривичниот законик, за приложување на лажен ПЦР тест.

Back to top button
Close
Close