Дописници МКДКултураКултура.ПорталОпштество

Новото лето Господово во Бигорски прославено со изведба на каланди

На споменот на Обрезанието Господово и на Свети Василиј Велики, во Бигорскиот манастир, покрај  традиционалното прекршување на василопитата, во спомен на Свети Василиј Велики и чудото што тој го направил, пред владиката Партениј игумен на Бигорската обител, беа изведени повеќе возобновени божикни и новогодишни каланди. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close